لیزر چیست؟

لیزر چیست؟ 

لیزر چیست؟
این سوال ها برای بسیاری از علاقه مندان لیزر پیش می آید
لیزر چگونه ایجاد میشود؟
دستگاه لیزر چیست و چگونه کار میکند؟
تفاوت دستگاه لیزر صنعتی و دستگاه لیزر پزشکی چیست ؟

میخواهیم به سوالات شما با زبان ساده پاسخ دهیم

لیزر چیست ؟
لیزر مخفف عبارت Light amplification by stimulated emission of radiation می باشد
نحوه ایجاد لیزر به این صورت است که ابتدا ولتاژ برق را بالا میبریم این فرایند از طریق یک منبع تغذیه که به آن پاور دستگاه لیزر گفته میشود انجام میشود.

اما چرا باید برای ایجاد لیزر ولتاز برق را افزایش دهیم ؟

وقتی ولتاژ برق را افزایش می دهیم برق میتواند از قطب مثبت به قطب منفی جهش کند. برای درک بیشتر مفهوم مثالی بیان میکنیم شمع موتور خودرو برای حرکت ماشین جرقه ایجاد میکند این جرقه همان جهش الکترون های برق از قطب مثبت به قطب منفی هست . شاید برای شما جالب باشد که بدانید برای ایجاد این جهش در موتور خودرو بین ۸۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ ولت برق نیاز است یعنی در همه خودرو ها تقریبا ۱۲ کیلو ولت یا ۱۲۰۰۰ ولت برق هست. برای افراد فنی شاید این موضوع پیش آمده باشد که گاهی وایر شمع خودرو را در آورده و به برق موجود در وایر روی آنها تخیله شده باشد اما با وجود ولتاژ بالا اتفاق خطرناکی رخ نمی دهد چون برق خودرو درست است که ولتاژبالایی دارد ولی آمپر بالای ندارد.
مثالی دیگر اگر بخواهیم بیان کنیم دکل های فشار قوی برق نیازی نیست که حتما برخورد ایجاد شود تا برق گرفتی صورت گیرد بلکه از فاصله تقریبا یک متری هم امکان برق گرفتی بسیار زیاد است به همین دلیل برق های فشار قوی خیلی خطرناک هستند.اما لیزر چیست؟ و چگونه ایجاد میشود؟

برای تامین لیزر ولتاژ برق را افزایش میدهیم در اثر افزایش ولتاژ، الکترون های برق میتوانند جهش کنند در این مسیر جهش ماده ای چند جزیی قرار میدهیم در اثر برخورد برق با این ماده فتون های موجود در ماده رها میشود و به شکل پرتو های همسو خارج میشود علم اپتیک به همسو سازی این پرتو ها کمک شایانی کرده است به این پرتوهای همسو و یکنواخت لیزر گفته میشود این پرتو دارای انرژی فراوان است و مسیر آن خطی بطرف نقطه هدف می باشد. نور معمولی در حقیقت دارای طیفی از نور است که با کمترین طول موج اشعه ماوراء بنفش تا بیشترین طول موج مادون قرمز می باشد ولی لیزر دارای فقط یک نوع نور با طول موج مشخصی می باشد.

انرژی پرتو لیزر چندین هزار برابرپرتو نور طبیعی است. سومین خاصیت نور لیزر دقت بالای پرتو میباشد و همچنین پائین بودن خاصیت انتشار پرتو نور می باشد. بطوری که پرتو نور تابیده شده از یک دستگاه لیزر برش و حکاکی لیزر مدرن در فاصله طولانی مسیر مستقیم خود را حفظ کرده و شعاع نور تابیده شده در خروج از دستگاه برش لیزر برابر شعاع نور رسیده به هدف می باشد.البته دربرخی از دستگاه های لیزر پرتو لیزر قبل از رسیدن به قطعه کار از یک عدسی عبور میکند که نقطه اثری بسیار کوچک داشته باشد.
لیزر نوری نامرئی در طیف نوری مادون قرمز که با چشم دیده نمی شود قرار دارد.


اولین لیزر جهان توسط تئودور مایمن اختراع گردید که از یاقوت در آن استفاده شده بود. در سال ۱۹۲۶، پروفسور علی جوان اولین لیزر گازی را به جهانیان معرفی نمود و بعدها نوع سوم و چهارم لیزر ها که لیزر های مایع و نیمه رسانا بودند اختراع شدند.

در سال ۱۹۶۷ فرانسویان توسط اشعه لیزر از ایستگاه های زمینیشان، دو ماهواره خود را در فضا تعقیب کردند بدین ترتیب لیزر بسیار کاربردی به نظر آمد.
نوری که توسط لیزر گسیل می گردد در یک سو و بسیار پر انرژی و درخشنده است و قدرت نفوذ بالایی نیز دارد به طوری که در الماس فرو می رود.

متوجه شدیم که لیزر در اثر برخورد برق با یک ماده حاصل میشود، حال اگر ولتاژبرق را تغییر دهیم و یا جنس ماده را تغییر دهیم جنس لیزر خروجی هم تغییر میکند.
این است که یک لیزر برای پزشکی کاربرد دارد، یک لیزر برای برش کاری ، یک لیزر حکاکی و... استفاده میشود.
امروزه استفاده از لیزر در صنعت به عنوان جوش آورنده فلزات و در پزشکی به عنوان چاقوی جراحی بدون درد بسیار متداول است. این اختراع شگرف و پر دامنۀ فیزیکی روز به روز توسعۀ بیشتری یافته، به طوری که قرن بیست و یکم قرن استفاده از نور لیزر نامیده شده است.
شرکت صبا لیزر عرضه کننده انواع دستگاه لیزر صنعتی، لیزر برش کاری و لیزر حکاکی آماده ارائه خدمات به شما مشتریان محترم میباشد .

تمامی مقالات و محتوا این سایت متعلق به شرکت صبا لیزر می باشد. در صورت کپی برداری, پیگرد قانونی صورت می گیرد.

مشتری گرامی, جهت دریافت اطلاعات بیشتر, مشاوره ی تلفنی و آگاهی از آخرین قیمت ها با شماره ۰۹۱۲۲۵۴۴۰۶۸ تماس گرفته
یا فرم زیر را تکمیل بفرمایید تا در اسرع وقت کارشناسان صبا لیزر با شما تماس حاصل کنند (پست الکترونیک الزامی نیست):