آینه لیزر چیست؟

آینه لیزر چیست؟

تشدید کننده لیزر (رزوناتور) دارای آینه هایی است که باید دارای معیارهایی باشند, به طور خاص خطای پایین بازتاب (برای آینه های پر بازتاب) و انتفال خوب و بالا در محدوده ی طول موجی خاص, کیفیت اپتیک بالا (صافی خوب در سطح کار وسیع, زبری میکروسکوپی کم) روی سطح (اجتناب از تغییرات کیفیت پرتو) , مقاومت بالا در برابر اپتیک بالا برای جلوگیری آسیب ناشی از لیزر (به خصوص در لیزرهای Q-Swithed)
در اکثر اوقات, آینه های دی الکتریک بر اساس ساختارهای چند لایه (عمدتا آینه Quarter-Wave) به عنوان آینه لیزر به طور معمول یکی از آینه ها که به عنوان خروجی مورد استفاده قرار می گیرند انتقال قابل نوجهی از پرتوها را دارند, در حالیکه تمامی آینه های دیگر دارای بازتاب بالایی هستند.
بعضی آینه ها به عنوان آینه دورنگ نما نیز تولید می شوند.
البته که آینه می تواند به عنوان بازتاب کننده به بیرون از رزوناتور عمل کنند. برای مثال مرسوم است که از یک جقت آینه فرمان با زاویه 90 درجه هردو برای ارسال پرتو لیزر به سطح کار استفاده کنند.
آینه های نصب شده فرمان آینه معمولا دو یا سه پیچ تنظیم دارند که قابلیت تنظیم مبدا و جهت پرتو را دارند.

باقی مانده انتقال
حتی آینه ها با بالاترین بازتاب ها هم دارای باقی مانده انتقال هستند که موفق به بازتاب پرتو نمی شوند
مخصوصا در لیزرهای جامد این قضیه می تواند به پرتوهای خروجی اضافی با قدرت قابل توجهی منجر شود که گاهی اوقات برای اهداف تشخیصی مورد استفاده قرار می گیرد, مانند نظارت بر قدرت لیزر بدون استفاده بخشی از اشعه خروجی.
با این حال این مشکلات می توانند از یکنواخت نبودن اشعه های باقی مانده انتقالی بوجود بیایند که می تواند برای برای آینه های بازتاب بالا سنگین باشند.
مواد آلی آینه ها
معمولا آینه لیزر از مواد بر اساس شیشه ساخته شده اند (مثلا BK7 یا سیلیس ذوب شده) اما همچنین ممکن است پوشش آینه به طور مستقیم روی کریستال لیزر (یا شیشه) پیاده شود. برای مثال برای لیزرهای مونولیتیک.
بستر معمول آینه ها شکل سیلندری با دیامتر 1 اینچ ((≈ 25.4 mm یا 0.5 اینچ دارند و ضخامتی برای مثال 6 میلی متری.
حتی برای آینه های با بازتاب بالا بعضی خواص بستری می توانند مهم باشند.
به طور خاص کیفیت سطح و حتی سختی بالا, ضریب انبساطی کم و یا حتی هدایت حرارتی بالا (برای جلوگیری لز آمد حرارتی بالا در لیزر با قدرت بالا)
برای آینه های انتقال معین هم می تواند همگن نوری با کیفیت بالا (برای جلوگیری از تحریف پرتو انتفالی) به اندازه جذب پایین و زیان پراکندگی مهم است.
آینه های انتقال می توانند سطحی محدب برای فوکوس با عدم فوکوس آینه ها داشته باشند.
فاصله کانونی موثر نصف شعاع انحنا است. برای انحنای قوی تر مانند انحنای زیر 10 میلی متر به دست آوردن پوشش آینه با کیفیت بالا می تواند سخت باشد.
بعضی متخصصیین می توانند آینه هایی با شعاع سفارشی 1 میلی متر بسازند.
پایه آینه
آینه لیزر اصولا بر روی پایه هایی قابل تنظیم نصب می شوند.
با چرخاندن دو یا سه پیچ تنظیم, برای مثال یکی رزوناتور را تراز می کند.
پایه های با کیفیت موجب نصب پایدار در حین اعمال استرس مکانیکی کوچک به لایه های آینه می شود و جهت یابی آینه پایدار با نفوذ حرارتی کم می شود.
آینه های خاص
آینه هایی دی الکتریک خاصی مثل آینه های چیرپد (یا نوع دیگری از آینه های یسپرسیو) هم می توانند میزان پراکندگی رنگی مناسبی در لیزر های Mode-Locked را فرآهم آورند.
حتی ممکن است امکان جلوگیری از استفاده یک جفت منشور باشد, بدین ترتیب که لیزر فمتوسکند جمع و جوری می توان ساخت.
آینه های فوق العاده ای با باقی مانده بازتاب بسیار پایینی نیز وجود دارند اما از آن ها در کمتر مواردی در رزوناتورها استفاده می شود.
آینه های روکش فلزی مانند آینه های نقره معمولا برای رزوناتور لیزر مناسب نمی باشند زیرا آن ها باقی مانده ی بازتاب بسیار بالاتری دارند و مناسب خروجی های جفت هم نمی باشند. همچنین این آینه ها اکسید می شوند و کیفیت سطوح و بازتاب خود را از دست می دهند.

تمامی مقالات و محتوا این سایت متعلق به شرکت صبا لیزر می باشد. در صورت کپی برداری, پیگرد قانونی صورت می گیرد.

مشتری گرامی, جهت دریافت اطلاعات بیشتر, مشاوره ی تلفنی و آگاهی از آخرین قیمت ها با شماره ۰۹۱۲۲۵۴۴۰۶۸ تماس گرفته
یا فرم زیر را تکمیل بفرمایید تا در اسرع وقت کارشناسان صبا لیزر با شما تماس حاصل کنند (پست الکترونیک الزامی نیست):